Notebook,telefon pilleri hakkında :

* En büyük sorunsal; bataryaları şarj etme alışkanlıklarıyla ilgili. Lityum iyon piller için hafıza etkisi sorunu yoktur, dolayısıyla bu pilleri şarj etmek için tam olarak boşalmalarını beklemek gerekmez. Ayrıca yine aynı nedenden dolayı şarjı yarıda kesmek pil için olumsuz bir etki yaratmaz.Halk arasında dolaşan “aman bitmeden şarz etme, aman dolmadan şarjdan çekme” muhabbetleri eski batarya teknolojisinden(Nikel Kadmiyum ve Nikel Metal Hidrit piller) kalma muhabbetlerdir.Şu anda kullandığımız standart lityum iyon pil standartıdır.(Bu arada; Hafıza etkisi: Bu istenmeyen durum, Ni-bazlı pil paketlerinde eğer pil hücreleri sadece bir çok kez kısmen deşarj edildiğinde oluşur. Bu yüzden pili geri kazanmak için periyodik tam deşarj etmek çok önemlidir.)

*Lityum iyon piller fabrikada üretildikten hemen sonra enerji kapasitelerini kaybetmeye başlarlar, pil hiç kullanılmasa bile devam eder.Yani ne yaparsanız yapın yaklaşık 2-3 sene içerisinde batarya ömrü %70 civarında düşecektir.

*Bataryaları hiçbir zaman tam boşaltmayın.Eğer pil %0 a kadar boşaltılırsa bu durum “tam boşaltma” olarak adlandırılır ve bu durum pilin kapasitesini düşürür. Yaklaşık olarak 100 tam boşaltma pilin kapasitesinde %75 ten %80’e kadar bir kapasite kaybına yol açar. Burda bahsedilen tam boşaltma bilgisayarınızın yada telefonunuzun pil kritik uyarısı verip kendini kapattığı boşaltma değildir.Elektronik aletler yaklaşık %5 seviyesinde kendilerini uykuya alırlar yada kapatırlar.Tam boşaltma; pilin içinde hiç enerji kalmamasıdır.

*Bu piller aşırı şarj olmazlar. Lion şarj aletleri voltaj sınırlayıcı kontrol aletlerine sahiptirler.Yani pil %100 şarz olduğunda ufak bir devreyle şebekenden gelen akım pili atlayarak direk elektronik aleti besler.Şebeke enerjisi kesildiğinde de pil devreye girer.

* Piller yeni alındığında ilk kullanımda bilmem kaç saat şarjda bırakılmadılır.Yalan!!!.Lityum iyon piller yukarda bahsettiğim gibi %100 şarj olduktan sonra şarj olmayı keserler.

*Pilin ömrünü kısaltan 2 etken vardır: Sıcaklık ve enerji boşaltım hızı.Li-ion piller için 45°C üzeri sıcaklıklar zaralıdır.Yüksek enerji boşaltım hızı da pilin ömrünü azaltır.Yani akıllı telefonlarınızla veya bilgisayarlarınızla sürekli oyun oynayan biriyseniz, pilinizi daha çabuk öldürürsünüz.Notebooklarda güç tasarruf modu hızlı deşarjı önlemektedir.

*Diğer önemli sorunsal; sürekli prizde kullandığım notebook bataryasını çıkarıp bir kenara koymam batarya için daha iyi olur mu?Bununla ilgili çeşitli söylentiler var.Ama genel öneri pili çıkarmama yönünde.Malum Türkiye elektrik şebekesi çok dalgalı.Ani elektrik kesilmesinde bilgisayar donanımına zarar gelmesi yüksek ihtimal..İkincisi kullanılmayan pilin ömrü de kendi kendine tükendiğinden çok faydası olacağını sanmıyorum.Ama çevremde gördüğüm kadarıyla, notebooktan pili çıkarıp öyle kullanmalıyım, düşüncesini saplantı haline getirenler var.Eğer illaki pili dışarda muhafaza etmek istiyorsanız bunu pil seviyesi %40’da iken yapmanız lazım.Bu seviyede pilin ömrü daha yavaş tükenir.

Bilgisayarımı riske atmam diyenler için; en az 3 günde 1 bilgisayarınızı pilden kullanıp pili yeniden doldurun.Pilin ömrünü uzatacaktır.

Kaynaklar:
http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries
http://industrial.panasonic.com/www-data/pdf/ACI4000/ACI4000PE5.pdf(sf 23, 28)
http://www.chip.com.tr/haber/li-ion-pilinizi-nasil-kullanmalisiniz_25329.html
http://forum.donanimhaber.com/m_13637050/tm.htm
http://tr.wikipedia.org/wiki/Lityum_iyon_pil
http://www.maxicep.com/yararli-bilgiler-ve-dokumanlar/bilgi-cep-telefonlarinda-batarya-nasil-kullanilmali-602624.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s