Devrim Arabaları ve Proje Yönetimi

Devrim Arabaları filmini vizyondayken izleme fırsatı bulamamıştım. Dün ilk defa televizyonda izledim. Mesleğim proje yöneticiliği olduğu için filmi de ister istemez o gözle izlemeye başladım. Filmi çok beğendim ve şunu söylemeliyim ki hangi sektörden olursa olsun her proje yöneticisinin, ekip liderinin bu filmi izlemesi gerekir. Bana göre özetle filmde bir proje yöneticisinin veya ekip liderinin karşılaştığı zorluklar, takım motivasyonu, kaynak planlama, bütçe planlama, zaman planlama hemen hepsi var.

Örneğin
– Ekip baştan 130 günde sıfırdan araba yapma taahhütü ile işe başlıyor. Sonradan bu sürede 2 araba yapmaları isteniyor.(Zaman ve Kapsam Yönetimi)

– Ekibin toplanması için çok iyi bir kaynak araştırması yapılıyor ve işinde uzman kişiler biraraya getiriliyor(Kaynak Planlama)

-Ekip ilk başta biribirine pek alışamazken, yaşanan zorluklar ve de proje yöneticisinin kararlı tutumu ile tam bir takım haline geliyor(Ekip yönetimi)

– İşin nerdeyse yarısına gelindiğinde vaat edilen bütçede önemli kısıntılara gidiliyor.(Bütçe Yönetimi)

– Dışarıda ise negatif bir kampanya ile kamuoyu aleyhte yanlış bilgilendiriliyor, bu sebeple takım üzerinde negatif motivasyon oluşmaya başlıyor. Proje yöneticisi liderlik yeteneklerini ve tecrübesini konuşturarak dışarıdan gelen tüm sorunları kendi üstüne çekiyor ve ekibin rahat çalışmasını sağlıyor(İlişki Yönetimi)

-Proje Başarı ile istenen zamanda ve tahmin edilenden de üstün bir kaliteli ürün oluşturarak sonlanıyor. Fakat benzin göstergesindeki küçük bir hata tüm projenin kaderini etkiliyor. Belki de film boyunca proje yöneticisinin tek hatası bu idi. Fazla risk almak ve başarmaktan kaynaklanan bir özgüven taşması:) ile benzin azaltılırken göstergenin aslında yanlış olabileceği riski gözardı ediliyor(ki göstergeler ve çoğu aksam zaman kısıtından dolayı iyi test edilmeden montajlanmıştı). Bu da Risk yönetiminin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

 

Kaynak:http://birprofesyonelinevrimi.net/2009/09/24/devrim-arabalari-ve-proje-yonetimi/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s