Bir Şirket Nasıl Markalaşır?

İş hayatında marka olmak,markalaşmak önemli konular. Markalaşmak bir şirketin uzun ömürlü olmasını, itibarını, satışlarını etkiliyor. Fakat her isteyen şirket marka olamıyor Çünkü marka olmanın gerektirdiği bazı unsurlar var. Bu unsurlara sahip şirketler markalaşabiliyorlar.

Marka olmanın gerektirdiği yapı ve ihtiyaç duyulan özellikler sağlanırsa ve ehil birinin desteği alınırsa markalaşma süreci daha başarılı geçiyor.

Peki bu unsurlar neler? Marka olmak için nelere ihtiyac var?

1)Yönetim Vizyonu

Markalaşma yönetimden  başlar. Çalışan kalitesi iyi de olsa, yönetim vizyon sahibi değilse, o şirket marka olamıyor.  Yönetimin vizyon sahibi olması, markalaşma sürecine sahip çıkıp, onu içselleştirmesi gerekiyor.

Markalaşma uzun, yorucu ve emek isteyen bir yolculuk. Bu yolculuğa çıkmak isteyen bir şirketin yönetiminin, bu yola gönül vermiş olması gerekiyor. Aksi takdirde süreç başarısız oluyor.

2)Üretim Yapısı

Ürün bir şirketin vurucu gücüdür .Ürün sayesinde para kazanır. Sistem işler ve rakiplerinden sıyrılır. O yüzden markalaşma sürecinde üretim önemli bir rol oynar.Bir şirketin markalaşabilmesi için üretim yapısını çözüp, kendi içinde sistemler oluşturması gerekir.

Üretim farklılaşmanın ilk adımıdır. Markalaşmanın özünde de farklılaşma vardır.O yüzden markalaşmak isteyen bir şirket üretimini güçlendirmeli ve ürün farklılaştırma kısmına yoğunlaşmalıdır.

3)İnsan kaynakları
Markalar, insanların üzerinde yükselirler. İnsan kaynağının kalitesi markanın ömrünü belirleyen önemli  unsurlardandır. Markalaşmak isteyen şirketler insan kaynaklarına önem vermelidir.

İnsan kaynakları bir şirketin her noktasında önemli bir etkiye sahiptir. İşinde iyi insanlarla çalışırsanız daha başarılı sonuçlar alırsınız. Daha verimli bir şirketiniz olur ve daha çok kazanırsınız.

Nitelikli çalışan kadrosu başlangıçta maliyetli gibi gelebilir. Fakat uzun vadeye bakıldığında nitelikli çalışan her zaman aldığından daha fazlasını kazandırır. Yetersiz bir çalışan şirkete yük olurken, nitelikli çalışan şirkete değer katar.

4)Satış-Pazarlama Ağı

Genelde satış ve pazarlama kavramları aynı anlamda kullanılıyor. Fakat işlevlerine baktığımızda aralarında önemli farklar mevcut.

Satış ile pazarlama arasındaki iki temel fark:
Pazarlama orta yapmak, satış ise gol almaktır.
Pazarlama ile müşterinizi şirketinize getirir,satış ile eli dolu olarak gönderirsiniz.

Markalaşma sürecinde pazarlama ve satış önemli faktörler. Şirketlerde satışın parayı getirdiği düşünülür. Bu yüzden  daha çok satışa önem verilir. Fakat asıl para kazandıran pazarlamadır. Çünkü pazarlama sayesinde yeni müşterilere ulaşırsınız.

Satış mevcut yapınızın güçlenmesini ve gelirlerinizin artmasını sağlar. Pazarlama ise şirketinize yeni müşteriler kazandırarak  şirketinizin uzun ömürlü olmasını, ayakta kalmasını sağlar.

Markalaşma sürecinde satış ve pazarlamaya önemli gorevler düşer. Markalaşmaya karar veren bir şirket, satış ve pazarlama stratejisini oluşturmalıdır.Daha sonra bu strateji doğrultusunda işinin uzmanı insanlardan oluşan ekipler kurulmalıdır.Ayrıca pazarlama ve satış ekibinin üretim kısmı ile koordineli çalışması markalaşma sürecini hızlandıracaktır.

5)Reklam
Reklam, markanın cilasıdır. Diğer 4 unsuru reklam yatırımları ile desteklerseniz markanızı parlatırsınız. Fakat diğer 4 faktörde zayıfken reklam yatırımı ile markalaşmaya çalışırsanız hızla iflas edersiniz.

Reklam bir şirketi vezir de eder rezil de eder. Eğer şirket yeterli donanıma sahip değilse reklam firmaya zarar verebilir..O yüzden reklam tek basına markalaşmayı sağlamaz. Şirket sağlam bir yapı kurar ve üstüne reklam yaparsa marka olma ihtimali yükselir.

Markalaşmak uzun soluklu bir süreç. Birçok şirket markalaşmak istiyor ama markalaşmanın gereklerini yerine getirmiyor. Bu yüzden başarılı olamıyor. Bir şirket uzun soluklu olmak, geleceğine yatırım yapıp ayakta kalmak istiyorsa, markalaşmaya önem vermelidir.Aksi takdirde coğu birbirine benzeyen şirketler arasında, yoğun rekabet altında yaşamını sürdürmek zorunda olacaktır. Bu duruma nefesi yetmeyen şirketler ise kısa ömürlü olacaklardır.

 Kaynak:http://markafikirleri.com/bir-sirket-nasil-markalasir/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s