Örnek Alınması Gereken 14 Ambient Taktiği

TNT
inShare
 
 

Temel olarak reklam mecrası olmayan bir alanı tüketiciyle iletişim kurabileceğiniz bir alana dönüştürerek kullanmaya Ambient denir. Ambient henüz ülkemizde çok fazla uygulanan bir reklam mecrası değil. Fakat ben markalar için vazgeçilmez bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Çünkü markayla hedef kitle arasında samimi, sıcak etkileşimler kurma imkanı sunuyor bize. Marka ile hedef kitle arasında yüz yüze bir ilişki kuruluyor. Ben de içinde bulunduğum reklam ve halkla ilişkiler kampanyalarında özel bir önem veriyorum bu uygulamalara. Umarım en yakın zamanda ülkemizde de aşağıdakilere benzer çalışmalar görürüz.

Pazarlamasyon olarak şimdiye dek aklımızda kalan en başarılı Ambient fikirlerini sıralama yapmadan derledik. Ortaya da bu ilham alınası çalışmalar çıktı;

1) Brezilyalı Lar Center yaptıkları yaz indirimini daha eğlenceli hale getirmek için bir rodeo koltuğu hazırlatmış. Koltuğun üzerinde kalma sürenize göre mağazadan indirim kazanıyorsunuz. Markanın müşterilerine eğlenceli anlar yaşattığı kesin.

Lar-Center-Mechanical-Sofa

2) Coca Cola Zero Amerika’da James Bond’un yeni filmi SKYFALL için otomatında  bir oyun hazırlamış. Bilgilerinizi girdikten sonra size bir görev veriyor ve sizde o görevi belirtilen sürede gerçekleştirmeye çalışıyorsunuz. Tabi sandığınız kadar kolay olmuyor. Önünüze engeller konuyor. Sonunda kendinizi eğlenceli bir aksiyonun içinde buluyorsunuz. Başarılı olursanız hediyeniz SKYFALL bileti. İki markanın birlikte yürüttüğü başarılı bir Ambient.

3) Rusyalı iki reklamcı olan Oleg ve Dmitry çok yaratıcı bir şekilde 33 ünlü reklamcıdan kendileri için bir öneri almayı başarmışlar. 33 kişiden birer harf ve imzalarının olduğu bir kağıt almışlar ardından o kağıtları birleştirdiklerinde kendileri hakkında olumlu bir ifade ortaya çıkmış. Biz genç reklamcılara ilham verecek cinsten bir yaratıcılık.

4) Bu çalışmayı pek çoğunuz izlemiştir aslında ama yinede listede olmasını istedim. TNT ve Drama Show. 2012’nin tartışmasız en yaratıcı işlerinden biri…

5) Brezilya’da ki Santa Casa de Misericórdia Hastanesi organ bağışına dikkat çekmek amacıyla marketlerdeki sıra bekleme fişlerini son derece akıllıca kullanmış.

6) Coca Cola Noel dönemimde yetişkinlere çocukluklarını hatırlatmak ve o günlerdeki gibi hissettirmek için 3 metrelik dev Noel babaları kullanmış. Ortaya çok keyifli anlar çıkmış.

7) Warner Bros. Kanada vizyona girecek Contagion (bulaşıcı hastalık) filmi için bir billboard yaparken bakterileri kullanmış. Billboarda Contagion yazısı bazı maddeler kullanılarak belli belirsiz yazılmıştır. Belli bir süre sonra o maddeler bakteriler sayesinde değişmeye başlamış. Sonunda bakterilerle yazılı Contagion yazısı belirmiş billboardda. Adı bulaşıcı hastalık olan bir filmi bakteriler kullanılarak hazırlanmış bir billboarddan daha iyi hiçbir şey anlatamazdı.

8) Yine Coca Cola. 3 metre boyunda bir otomat var. Bu otomattan normal boyutlarda olan bir insanın kola alması mümkün değil. Ancak iki kişi yardımlaşarak alabilir. 2 kişi bunu başardığında otomat ödül olarak iki tane birbirine bağlı Coca Cola veriyor. Yardımlaşmanın ödülünü böyle alıyorlar. Markanın kendisini hangi duygularla ilişkilendirmeye çalıştığına özellikle dikkat çekmek isterim. Ürün anlatma evresi geçileli çok olmuş.

9) Şili’de Odis kilit markası 3 rakamlı kilidini birbirine geçmiş 3 rakamla etkili şekilde anlatmış.

10) Sırada Cannes Lions 2011 ödüllü bir Ambient var. Bar Aurora e Boteco Ferraz müşterilerini alkollü araç kullanma konusunda uyarmak için sarhoş bir valeyi kullanmış. Barın önünde araçlarını park etmesi için valeye teslim ettiklerinde valenin alkollü olduğunu gören bütün müşteriler sarhoş valenin araçlarını park etmesine izin vermemiş. Yarattığı yaratıcı empati duygusuyla ödülü sonuna kadar hak etmiş bence.

11) Toyota kullanıcılarının daha dikkatli ve güvenli otomobil kullanmalarını sağlamak için araçların ön tarafına su dolu bir bardak koymuş. Araç hızlı gittiğinde ya da savrulduğunda su dökülmektedir. Akıllı telefonlarda da kullanılan bu uygulamayla bardaktaki suyu dökmemek için bütün sürücüler kıyasıya yarışmış.

12) Belçika’daki Opvoedingslijn adlı çocuk bakım evi bir AVM’de yaratıcı bir tanıtım faaliyeti gerçekleştirmiş. AVM’nin resepsiyon bölümünde Robin adlı bir çocuğun olduğu dahili hoparlörlerden duyuruluyor. Ardından kısa aralıklarla çocuğun resepsiyon görevlisine yaşattığı zor anlar hoparlörlerden yansıtılıyor. Sonunda marka adı söyleniyor ve telefon numarası veriliyor. Bir AVM’nin  anons yaptığı sistem bile nasıl bir Ambient mecrası oluyor şaşmamak elde değil.

13) MTV Brezilya’da bir eğlence mekanı önünde kullanım süresi biten kredi kartlarından bir makine yardımıyla gitar penası yapıyor. Bu sayede müzikle aramızdaki bağın güçlenmesine katkı yapıyor.

14) Volkswagen İtalya’da bir Noel döneminde insanlara anlamsız yere hediye dağıtmak yerine kurduğu bir düzenekle çevreye duyarlı kişilere vermiş hediyeleri. Bir geri dönüşüm kutusuna atık bırakan herkese kutunun alt tarafından çıkan bir el Noel hediyesi veriyor ve bu işe Blue Christmas demiş marka. Sahip olduğu Bluemotion teknolojisine atıfta bulunduğu bu çalışma markanın çevreci yönünü etkili bir şekilde yansıtıyor.

Kaynak: http://www.pazarlamasyon.com/2014/01/ilham-alinasi-14-ambient-taktigi/