Mülakatlarda Unutulan Beden Dili!

Karşı tarafa kendinizle ilgili ilk mesajı vermeniz için en fazla 7 saniyeniz var. Çünkü yapılan araştırmalara göre insanlar karşısındaki kişi ile ilgili ilk izlenimini 4 ile 7 saniyede zihinlerinde oluşturuyorlar ve o kişi ile ilgili aldıkları kararlarında oldukça önemli oluyor bu ilk izlenim. Tabi bu durum aşılamaz bir sorun değil ama iş görüşmesi gibi sınırlı bir zaman içerisinde kendinizi ifade etmenizin sizden beklenildiği durumlar için oldukça kritiktir. İş görüşmelerine giderken ilk dikkat edilmesi gereken nokta giydiğimiz kıyafetlerdir. Ama bu konu başka bir yazımızın konusu olacak.

Bu yazımızda görüşme esnasında dikkat etmemiz gereken davranışlarımız üzerinde duracağız.

Tokalaşma

Karşımızdaki kişiyle özellikle ilk kez karşılaştığımız biriyle yapılacak yanlış tokalaşma bizimle ilgili önyargı oluşmasına neden olabilir. Özellikle yan taraftaki resimde olduğu gibi, ölü balık tokalaşması denilen şekilde bir tokalaşma karşı tarafın mulakatbedendili1kendisini önemsiz hissetmesine ve özgüven eksikliği yaşadığımız duygusuna  neden olur. Muhakkak yaşamışsınızdır böyle bir tokalaşma. Yaşamayanlara söyleyeyim böyle biriyle tokalaştıktan sonra bir daha o kişiyle tokalaşmak istemezsiniz.Genelde bu tarz tokalaşmalar kadınlarla erkekler arasında olur.

Ölü balık tokalaşması yapmamak için de bazen ortaya pehlivanlar çıkar. Bu pehlivanlar, karşı tarafa özgüvenini göstermek için öyle bir sıkar ki elinizi, karşınızdaki kişi sizle tokalaşmıyor da parmaklarınızı birleştirmeye çalışıyor zannedersiniz. Size karşı böyle bir tokalaşma olduğunda gideceğiniz yöne doğru birkaç adım atın, böylece karşı tarafın elinizi bırakmasını sağlarsınız.

mulakatbedendili2

İyi bir tokalaşma bu resimdeki gibi her iki elin birbirini tam olarak kavramasıyla gerçekleşir. Başparmak ve işaret parmağı arasındaki boşluklar birbiriyle kavuşur. Ve tokalaşma  ne çok sert ne de çok yumuşak bir tarzdadır.

Oturulacak Yer Seçimi

Muhtemelen görüşmelerinizi uzun bir dikdörtgen masada ya da kare bir masada yapacaksınız. Eğer dikdörtgen masada ve birden fazla adayla yapılacak bir görüşme olacaksa, görüşmeyi yapacak kişinin sağ tarafındaki ilk koltukta oturmaya çalışın. Çünkü insanlar genelde hep sağ tarafa doğru ilgilerini yöneltirler. Buna en güzel örnek, fuarlarda girişin sağ tarafındaki stand alanlarının diğer alanlara göre daha pahalı olmasıdır. Çünkü insanlar önce sağında bulunanları merak eder. Bazen bu toplu görüşmeler “U” düzeni masalarda da yapılabiliyor ama bu durum “U” düzen için de geçerlidir. “U” düzen masalarda kesinlikle görüşmeyi yapan kişilerin tam karşısına oturmayın. Bu oturuş açısı bilinçaltında rekabet hissi uyandırır.

Eğer kare bir masada oturuyorsanız işiniz daha kolay. Ama masa cam bir masa ise ayaklarınızı resimdeki gibi çapraz konuma getirmeyin. Her iki ayağınız birbirine paralel bir konumda olmalı ve yere basmalı. Aksi halde bu şekildeki bir oturuş kapalılık mulakatbedendili3durumudur.  Görüşmeyi yapan kişi eğer beden dili eğitimi almış bir uzman ise üstünüze gelecektir. Ta ki ayaklarınızı yere basıncaya kadar da bu baskıyı sürdürecektir.

Eğer görüşme bir makam odasında gerçekleşecekse , makam sahibi oturmanız için bir yer göstermişse oraya oturun. Ama göstermemişse kapı ve pencereyi arkanıza alacak şekilde oturmayın. Eğer kapı ve pencereden herhangi birini seçmek  zorundaysanız, bu pencere olsun kapıyı karşınıza alın.  Kapı ve pencere arkanızda kalacak şekilde oturduğunuz yerlerde güvensiz  oturursunuz. Kulağınız ve gözünüz sürekli buralara kayar özellikle de kapıya.  Görüşme esnasında size içecek ikramında bulunulmuşsa sakın içeceğinizi kişinin makam masasına koymayın. Eğer önünüzde bir sehpa yoksa ya da sehpanın üzeri doluysa, makam masasına içeceğinizi koymak için izin isteyin.

Konuşurken

mulakatbedendili4

Karşınızdaki kişiyle konuşurken muhakkak göz teması kurarak konuşun. Konuşmanız açık, anlaşılır ve net olmalı. Bunu kolaylaştırmak için evde çalışıp gitmenizde fayda var. Zaten görüşmelerde sorulan klişe sorular az çok bellidir. Konuşurken de dinlerken de karşınızdaki kişi ile , resimdeki sarı üçgen içerisinde bulunan bölgeye bakarak  iletişim kurarsanız samimiyetinizi daha rahat iletebilirsiniz. Karşınızdakiyle konuşurken gözünüzü kaçırmayın. Bu üçgen içerisinde gözünüz gezinebilir ama gözleriniz hep karşıda olmalı.

Dinlerken

Karşınızdaki kişiyi dinlerken kafanızı hafifçe sağa doğru yatırın. Ama çok hafif. Bu bakış , ilgi bakışıdır. Karşınızdaki kişinin mulakatbedendili5söylediklerini ilgiyle dinlediğinizi belirtir. Bir de karşınızdaki kişiyi dinlerken not almanızda fayda var, onun söylediklerine önem verdiğinizi ve kayda değer şeyler olduğunu belirtmiş olursunuz. Dinlerken eğer not almıyorsanız elleriniz masanın üzerinde ya da göz önünde olsun. İnsan bir şey gizlediği zaman ellerini saklar. Kollarınız resimdeki gibi birbirine bağlı olmamalı. Kollarınız birbirine bağlamanız karşı tarafın söylediklerine kapalı olduğunuzu gösterir.  Hele hele resimdeki gibi başparmaklar yukarıya doğru olacak şekilde sakın oturmayın

Dikkat Edilecek Diğer Hususlar

Erkek adaylar görüşmeye giderken muhakkak sakal traşı olmalılar. Saçlara  jöle ya da benzeri şeyler sürerken ölçülü olmakta fayda var.   Temiz, ütülü ve uyumlu kıyafetler giymeliler.

Kadın adaylar için en fazla dikkat edilmesi gereken şeylerden biri parfümün yoğunluğu. Parfümünüz çok muhteşem kokuyor olabilir ama bunu tüm firmanın bilmesine gerek yok.

mulakatbedendili6Bunların hepsinden daha önemli olan, yanda gördüğünüz resimdeki gibi içten bir gülümsemeye  ve samimiyete sahip olabilmeniz. Yoksa yukarıdaki hiç bir şeyin işinize yaramayacağını unutmayın

Kaynak: http://www.banaisbul.com/mulakatlarda-unutulan-beden-dili/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s