Linkedin’de Daha Hızlı İş Bulmanın Sırrı: Görünürlük!

Linkedin’de Daha Hızlı İş Bulmanın Sırrı: Görünürlük!

Linkedin’de Profilinizi Nasıl Daha Vurucu Hale Getirebilirsiniz? başlıklı yazımızdan sonra hem direkt olarak e-mail ile hem de sosyal medya aracılığıyla çok olumlu geri bildirimler aldık. Türkçe’de Linkedin ile ilgili kaynağın ciddi manada az olması, okuyucularımızın bu alanda daha fazla yazı talep etmesine yol açtı. Zaten tahmin edebiliyorduk ama, biz de bu sosyal ağın gerçek anlamda çok kullanıldığından bir kere daha emin olduk. Biz de, okuyucularımızın talebi doğrultusunda, Sizlere Linkedin ile ilgili daha fazla içerik sunmaya karar verdik.

Biliyorsunuz, isterseniz dünyanın en kalifiye çalışanı olun, özgeçmişinize bakan bir çift göz olmadıkça, yani görünür olmadıkça bunun hiç bir anlamı yok. Eğer doğru yerde doğru kişiye özgeçmişinizi inceletebilirseniz, anında iş bulabilirsiniz. İşte, bu yazımızda, Linkedin’de kendinizi nasıl daha bulunabilir hale getirebilirsiniz ondan bahsedeceğiz. Bir önceki makalemizde de yazmıştık, artık iş arama/çalışan bulma/networking gibi aktiviteler lokal kariyer sitelerinden Linkedin gibi global sosyal ağlara kaymaya başladı. Linkedin üzerinden her gün onlarca iş teklifi yapılıyor, binlerce işe başvuruluyor. Türkiye için ise bu ortam halen o kadar fırsat dolu ki. Linkedin profilinde en ufak küçük farklılıklar yapabilen çok kolay adaylar arasından sıyrılabiliyor. Şimdi madde madde küçük ufak değişikliklerle kendinizi Linkedin’de nasıl daha görünür/bulunabilir hale getirirsiniz ona bakalım:

  • Keyword’lerin (Anahtar Kelimelerin) Önemini Kavrayın: Linkedin’de şirketi için yeni adaylar aramaya koyulmuş bir IK’cının en çok yaptığı şey arama kısmına ilgili anahtar kelimeleri yazarak listelenen profiller üzerinden gitmek. Yani mesela eğer bir distribütör yöneticisi arıyorsa, ilk baktığı anahtar kelime ‘distribütör yönetimi’ veya ‘bayi yönetimi’ olacaktır. Ya da PHP bilen Web Tasarımcısı arayan bir IK’cı, ‘PHP tecrübeli’ anahtar kelimesini kullanacaktır. Sizin yapmanız gereken, profilinizdeki her kısmı tek tek irdeleyip, oralara sizin yetkinliklerinizle alakalı anahtar kelimelerle yerleştirmek. Her pozisyonunuz için Key Experiences tarzı bir başlıkla o pozisyonda elde ettiğiniz tecrübelerinizi yazın. Mesela, ‘Key Account Management, Distributor Management, Mentoring’ gibi. Bu sizin anahtar kelimelerle daha kolay filtrelere girmenizi sağlayacak.
  • Profil Başlığınızı İyi Kullanın: Profil başlığı size herhangi bir Linkedin kullanıcısının tüm profil özetini küçük bir dikdörtgende sunar. Dolayısıyla burayı ne kadar etkili kullanırsanız o kadar ön plana çıkarsınız. Aşağıda bir örneğini görebileceğiniz gibi, Satış işindeyseniz sadece Sales Executive yazmanızdan ziyade geçmiş tecrübelerinizi de başlığa yazmalısınız. Bir IK’cı oraya baktığında sizin tecrübelerinizle ilgili alması gereken her şeyi öğrenmeli.

linkedinprofildogruyanlis

  • Proaktif Olun: Linkedin’de ne kadar aktifseniz görünme oranınız o kadar yükseliyor. Gruplara katılın, yorum yapın, paylaşımda bulunun, paylaşımları beğenin, fikrinizi belirtin. İlgilendiğiniz tüm gruplara üye olun ve her hafta en az 1 konu yaratmaya çalışın. Arkadaşlarınızın profiline tavsiye bırakın, yeteneklerini destekleyin (endorsement). Uzmanlık alanınızla ilgili yazı yazın ve yorum isteyin. Linkedin’i bu şekilde kullanan herhangi bir üye, diğer üylere oranla %62’lik bir artı ziyaretçi çekiyor profiline. Bunlardan biri sizi işe alabilecek bir IK’cı olabilir.
  • Kısaltılmış Linkedin Profil Linki Kullanın: Ayarlar kısmında bulabileceğiniz bir özellik size profilinizin kısa linkini kendinizin belirlemesi imkanını sağlıyor. Böylece Google’da isminiz arandığında çok basit bir şekilde tr.linkedin.com/michaeljackson şeklinde profilinizi listeleme imkanına sahipsiniz.

Linkedin içerisinde onlarca farklı özellik ve ek uygulama var. Bunların hepsinin uzman bir şekilde kullanımı profesyonel çalışanlar için inanılmaz fırsatlar yaratıyor. Daha fazla kişiyle tanışmak, fikirlerinizi anlatmak, uzmanlık alanlarınızı paylaşmak ve olası fırsatlar için daha görünür hale gelmek. Bunların hepsi size yeni kapılar açacaktır. Unutmayın, farkı herhangi bir şeyi kullanan değil o konuda uzmanlaşanlar yaratıyor.

kaynak: http://www.banaisbul.com/linkedinde-daha-hizli-is-bulmanin-sirri-gorunurluk/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s