Geleceği Değiştirecek 12 Teknoloji

“Önümüzdeki 20 yılın en harika ürünleri henüz icat edilmedi. En güçlü teknolojiler henüz üretmediklerimiz. Şu an hayal edebildiğimiz şeyleri aşmanın ödülleri büyük olacak. İmkânsızın gerçekleşeceğine inanmamız gerek. Geç kalmadınız” diyor Kevin Kelly. Yaşayan en büyük, en ilham verici, yaratıcı teknolog. İşte yakın geleceğin “buharlı gemileri”…

Yılın son aylarında tatlı bir heyecan kaplıyor İstanbul’u. İş, pazarlama ve teknoloji dünyasını kalbinden yakalayan “gelenekselleşmiş” etkinlikler, zirveler, sempozyumlar birbirini izliyor. Hemen hepsinde dünyaca ünlü kanaat önderleri, gurular uğruyor şehrimize. Kasım ayında hudutlarımızdan geçen önemli isimlerden biri de sevgili Serdar Kuzuloğlu’nun attığı tweette “Yaşayan en büyük, en ilham verici ve yaratıcı teknolog” olarak tanımladığı Kevin Kelly idi.

Turkcell Teknoloji Zirvesinin ana konuşmacısı olarak gelen Kevin Kelly, dünyaca ünlü Wired dergisinin kurucu editörü… Kelly aynı zamanda Matrix ve Azınlık Raporu gibi filmlere katkıda bulunmuş, Steve Spielberg’e danışmanlık yapmış, bugüne kadar yayınlanmış altı kitabı bulunan, geleceği tanımlayan bir yazar.

Kevin Kelly beklendiği üzere son derece ilham verici bir sunum yaptı. Salonda binlerce, internet üzerinden de on binlerce kişi tarafından seyredildi. Zirve esnasında Kelly ile bizzat tanıştığımı öğrenen pek çok kişiden sunumla ilgili mesajlar aldım. Özel istek üzerine “geleceği değiştirecek 12 teknoloji” sunumunun kısa bir özeti geliyor.

Geçmiş ve Gelecek

Kelly sunumuna “Bundan 20 yıl önce cep telefonlarından bahsettiğimiz zaman kulağa saçma geliyordu, şimdi size bahsedeceğim şeyler de öyle gelecek” diyerek başladı. 1800’lere gitti sonra… O yıllarda en ileri teknolojiyi yelkenliler temsil ediyordu. Bunlara sahip olan şirketler, ilk küresel şirketlerdi. Zamanın teknoloji standardı buydu. Sonra buharlı gemiler çıktı; yelkenlilere göre küçük, kısa, pahalı ve dayanıksız gemicikler. Ancak buharlı gemilerin önemli bir yetenekleri vardı: Nehirlerden yukarı doğru gidebiliyorlardı. Yelkenliler bunu yapamıyordu. Şirketler önce bunu çok önemsemediler, ufak bir detay olarak gördüler. Devran değişti. 1850’lere gelindiğinde yelkenli diye bir şey kalmamıştı.

Konuyu “İşte teknoloji dünyasında yaşadığımız olay bu,” diyerek bağladı Kelly. “Küçük, ciddiye alınmayan, dayanıksız, pahalı görülen yenilikler zamanla pazarı tamamen etkisi altına alabiliyor.”

Sonra konu döndü dolaştı, hayat değiştiren yeniliklere imza atmanın zorluklarına geldi. Dünyayı değiştirmek isteyen şirketlerin bazı dilemmaları göze alarak yola çıkması gerektiğini söyledi Kelly. Yüksek riskle başlıyordu yolculuk – fikrin, ürünün tutma ihtimalinin az olduğunu biliyordu herkes. Üstüne üstlük ilk prototipler çoğu zaman oldukça düşük bir kalite ile çıkıyordu ortaya. Fiyatlar gereğinden yüksek, karlılık ise çok küçük oluyordu. Bir de üzerine olmayan bir pazarı yoktan var etmenin cabası… “Bugün başarılı bir şirket yürüten kaç kişi bunları göze almak ister?” diye devam etti söze, sonra da cevap verdi: “Hiç kimse. Hayat değiştiren teknolojilerin başladığı bu nokta, optimizasyondan çok ama çok uzak… İşte bu yüzden böylesine zorlu süreci izleme riskini göze alanlar, genelde başka hiçbir şansı olmayan start-up’lar oluyor.”

Uzun peşrevden sonra sıra dünyayı değiştirecek 12 teknolojiye geldi. Start-up ve girişimci ruhlu şirketlerin bolca emek harcadığı yakın geleceğin “buhar gemileri”, yani bir sonraki büyük şey adayları şu şekilde sıralandı.

Bir Sonraki Büyük Şey

1) Büyük veri: İlk maddenin büyük veri olması kimseyi şaşırtmadı açıkçası. Özetle “Dijital dünyaya aktarılabilir olan her şey aktarılacak,” dedi Kelly.

2) Bulut: Burada da sürpriz yoktu. Ana vurgu sahip olma zihniyetindeki değişim idi. “Müzik ve film gibi pek çok içeriği artık satın almaya ihtiyaç duymuyoruz. Neden kiralayabilecekken, istediğimizde erişim sağlayabilecekken satın alalım? Ürünün bakımıyla, saklamasıyla uğraşalım? Erişim, mülkiyetten iyidir. Bu, kültürün üzerinde büyük etki yapabilecek, davranış biçimlerimizi değiştirebilecek bir gelişme.”

3) Ölçümlenebilir Hayat: Ünlü teknolog ilk iki başlığı hızlı geçip burada bolca detaya girdi. Üç ayrı perspektifle yaklaştı konuya:

– Kişisel Ölçümleme: Algısal olarak önemli bir dönüşüm yaşandığına; hemen herkes gönüllü olarak kendisi ile ilgili ölçümler yaptığına ve hatta çoğu zaman bu detayları başkalarıyla da paylaştığına dikkat çekti Kelly.  “Her gün vücudunuzun biyokimyasını izleyebiliyorsunuz. Bu, hem hastalıkların erken teşhisi için hem de kendi hayatlarımız hakkında hiç bilmediğimiz bir sürü detay öğrenmek, sonra da bilgileri analiz etmek için önemli. Bir hayat çizelgesi çıkararak normalinizin ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Kendi normalinizi bilmek kişiye özel ilaç tedavisi sağlayabilir. Uyku kalitesinden kan basıncına kadar her şeyi bu şekilde kendi kendimize ölçebiliriz.”

– Gözlem Altındaki Hayat: Burada takip amaçlı kullanılan cihazlardaki çeşitliliğin artışından bahsetti. George Orwell’ın ünlü Büyük Biraderine gönderme yapıp medarı iftiharı Azınlık Raporu filminden bir sahne gösterdi.

– Giyilebilir cihazlar: Giyilebilir bilgisayarlar, gözlükler, çipler, kitlerden renkli örnekler gösterildi. Artırılmış gerçeklik konusuna da bolca değinildi.

4) Vücut hareketlerine dayalı arayüzler: Bu aşamada tekrar Kevin Kelly’nin teknoloji danışmanlığını yaptığı Azınlık Raporu filmine döndük. Tom Cruise’un kollarını ve parmaklarını kullanarak devasa sanal ekranları kullandığı sahne geldi ekrana. Filmin 2002 yılında, henüz akıllı telefonlar ya da tabletler olmadığı günlerde çekildiğini tekrar hatırlatmakta fayda var. Kevin Kelly gelecekte çoğu teknolojinin insan vücut hareketleriyle doğal bir şekilde yönetileceğini vurguladı.

5) Göz izleme: İşte hayatı değiştirmeye aday başka bir teknoloji… Bugün tüketici analizleri yapan pek çok şirket, ekrana/reklama bakınca gözün nereye odaklandığı üzerine kafa yoruyor, göz izleme araçları kullanarak deneklerle çalışıyor. Kevin Kelly gelecekte bu teknolojinin yapay gözlüklerle, araçlarla sınırlı kalmayıp ekranlara gömüleceği üzerine aforizmalarda bulundu. Biz ekrana bakarken, ekranın da göz bebeklerimizin hareketlerini takip ederek, hayatımıza katabileceklerinden örnekler verdi.

6) Ses ile kontrol: Ses ile kontrolün her geçen gelişeceğini söyleyip Sirivari özelliklere sahip bilgisayarlardan bahsetti. “Bilgisayarlarla konuşacağız, onlar bizi anlayacaklar.”

7) Esnek ekranlar:  “Ekranlar yeni bir kültür oluşturacak. Esneyen, incecik ekranlar sayesinde çok farklı cihazlar tasarlanacak. Hayatımız ekranlar üzerine kurulu olacak.”

8) 3 Boyutlu Yazıcılar: “Sınai imalat, teknolojinin ucuzlamasıyla mahalli boyuta gelebilir. Her ev, her ofis küçük fabrikalara dönüşebilir.”

9) Kişisel robotlar: Bu konuda basın toplantısında söyledikleri çok daha etkileyici idi. İnsan kopyası robotlar yapmaya girişmenin saçma ve gereksiz olduğunu vurguladı Kelly. Robot tasarımlarında insanların pratik ve mükemmel bir şekilde yapamadığı konulara eğilmek gerektiğini söyledi. Hesap makinesini ideal bir robot olarak örnek verdi. Her türlü işlemi hatasız bir şekilde hesaplayan bu mini-robotların insanoğlu tarafından hiçbir zaman rakip olarak görülmediğini hatırlattı.

10) Akıllı Arabalar: Şoförsüz arabalar ana gündem maddesiydi. “Yalnızca arabalar değil yollar da akıllı hale gelecek. Arabalar tekerlekleri olan bilgisayarlar olacak,” diye ekledi.

11) Ortaklaşa Fonlar: Son maddede teknoloji değil ama teknoloji sayesinde hayata geçmiş bir iş modeli yer aldı: Crowdsourcing. İyi bir fikir için ihtiyaç duyulan paranın internet üzerinden, o fikre değer veren, iş yapacağına inanan insanlardan toplanabildiği yöntemlerin gelecekte çok daha popüler hale geleceği söylendi.

12) Siber Çelişki: Her geçen gün daha fazla paylaşıyoruz ama bir yandan da kötüye kullanılmamasını bekliyoruz. Genel anlamda kişisel bilgilerin güvenliği için yeni tekniklerin geliştirilmesine ihtiyaç var.

Kevin Kelly’nin sahnedeki kapanış sözleri umut vericiydi. “Önümüzdeki 20 yılın en harika ürünleri henüz icat edilmedi. En güçlü teknolojiler henüz üretmediklerimiz. Şu an hayal edebildiğimiz şeyleri aşmanın ödülleri büyük olacak. İmkansızın gerçekleşeceğine inanmamız gerek. Geç kalmadınız. Daha yolun başındayız. Sizin de o muhteşem icadı yapmak için fırsatınız var. Umarım siz de benim gibi düşünüyorsunuzdur çünkü ben Türkiye’nin çok önemli potansiyeli olduğuna inanıyorum.”

Kaynak:http://www.marketingturkiye.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=15113:gelecei-deitirecek-12-teknoloji-&catid=273:yiit-kulaba

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s