Başarılı Proje Ekibinin Soruları

Doğru şeyleri yapmanın temeli doğru soruları sormak ve bunlara dürüst cevaplar bulabilmekten geçiyor.  Bu iş hayatında da proje yönetiminde de geçerli ve takım olarak sorulması ve yanıtlanması çok önemli.  Peki neler olabilir bu sorular:

  • Temel hedeflerimiz nelerdir? Ortak hedeflerin olması ekibin eşgüdümü ve aynı amaca odaklanması açısından çok önemlidir.
  • Takım içindeki roller/sorumluluklar nedir ve  bu rolleri kim karşılayacaktır? Bu, yaptığınız projeye göre farklılık gösterebilir.
  • Takım içinde kararlar nasıl alınır ve sorunlar nasıl çözülür? İdeali ortak karar alma yolu olmakla beraber çalışılan sektör ve kurum kültürü farklı yaklaşımları zorunlu kılabilir.
  • Takım içinde iletişim nasıl yürüyecektir? İletişim konusu belki de bütün bu soruların belkemiğidir.
  • Takımın izleyeceği standartlar, metodlar; kullanacağı teknolojiler hangileridir? Bu, yaptığınız projeye göre farklılık gösterebilir.
  • Ürün nasıl tasarlanacak, geliştirilecek ve test edilecektir? Bu, yaptığınız projeye göre farklılık gösterebilir.
  • Performans nasıl izlenecektir? 
  • İşler yolunda gitmezse neler yapılacaktır (B planı)? 
  • Riskler nasıl belirlenecek ve takip edilecektir? Risk yönetimi bütün yönetim sistemlerinde yer alır, proje yönetimi de buna dahil.
  • Durum kime nasıl raporlanacaktır?

Bu sorulara mutlaka ilave edecekleriniz olacaktır,  bunlara proje takımıyla işin başında birlikte sormak ve birlikte yanıtlamak, onların de bu sorulara kafa yormalarına sebep olacak ve işe olan sorumluluk duygusunu ve motivasyonunu artıracaktır. Tabi bu soruları laf olsun diye sorup kimsenin görüşünü almadan yanıtlamanız durumunda hiçbir fayda sağlamayacağını unutmamak gerekir J

Bu sorular aslında proje ekibi içindeki konuşma, dinleme ve paylaşımı da artıracaktır. Bütün bunları sağlıklı yapabilmek için sadece IQ yeterli değildir, EQ (duygusal zeka) da çok işe yarayacaktır.

http://yeniprojeyonetimi.blogspot.com.tr/2013/05/basarl-proje-ekibinin-sorular.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s