Bir bilim insanı olarak girişimci

Serkan Bolat

Girişimcilerin rotalarını belirlerken güvenebilecekleri bir haritaları, pazardaki konumlarını tespit edebilecekleri kerterizleri ve yön bulmalarını sağlayacak bir pusulaları yok. Özellikle konu yıkıcı inovasyon olduğunda, bu tüm dünyada ortak büyük bir sorun.

“Bütün gerçek diye bir şey yoktur. Tüm gerçekler yarı gerçektir. İşi bozan, onlara bütün gerçekmiş gibi muamele etmektir.” Alfred North Whitehead

Yenilikçi fikirlerin ve yeni girişimlerin değeri konusunda hemfikir olmak çok zor. Son örneklerden biriyse bir nevi taksi hizmeti sunan UberStatista büyük çıkış yapan yeni girişimleri şöyle sıralamış:

Geçen ay Uber 1,2 milyar $ yatırım alarak ulaştığı 18,2 milyar $’lık değerlemesiyle dünya rekoru kırdı. 4 yıllık bir girişim olan Uber’in yıllık geliri 1 milyar $ civarında. Henüz hiçbir gelir elde etmiyorken evvelki ay 5 milyar $ değerleme üzerinden yatırım alan, bir yandan da bu parayla gidip başka şirketleri satın alan Pinterest ve benzerlerinin durumu ise daha tartışmalı. İşte Uber’in şirket değerlemesi üzerine bazı ilginç tartışmalar aşağıda, kimi “Balon yaratılıyor” diyor, kimi “Daha fazla bile ederdi”:

View original post 1.137 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s