Viral içerik nasıl oluşur?

Viral içerik nasıl oluşur?

Bazı fikirler kulaktan kulağa yayılarak ünlenir. Bazı haberler inanılmaz bir hızda yayılır ve herkesin hafızasına kazınır. Bazı düşünceler kitlelere mal olur. Kimi insanlar, markalar, kentler, filmler, videolar, birden şöhret olurken kimileri hiç ilgi çekmez.

Peki, nasıl oluyor da bazı fikirler yayılırken bazıları yok olup gidiyor? Nasıl oluyor da bazıları son derece kalıcı olurken diğerleri doğar doğmaz ölüyor?

Fikirlerin bir virüs gibi yayılıp herkese “bulaşması” tesadüfen olmaz. Hızlı yayılan ve kalıcı olan her içeriğin arkasında bir iletişim formülü vardır.

Howard Gardner bir fikrin yayılması için, o konudaki fikir önderlerinin insanları etkilemesi, insanlar arasında köprüler kurması gerektiğini söyler. Bu doğrudur ancak yeterli değildir.

Wharton School profesörlerinden Jonah Berger’e göre bir içeriğin yayılmasının ardında altı maddelik bir formül vardır. Eğer bir içeriğin unsurları bu altı maddeyi barındırırsa o içerik çok hızlı yayılır hatta “bulaşıcı” olur.

 1. Biz duyduğumuz bir haber hakkında konuştuğumuzda, eğer söylediklerimiz dinleyenlerin ilgisini çekiyorsa biz kendimizi önemli ve değerli hissederiz. Bir fikrin ya da bir haberin yayılması için, onu yayan insanın, o fikri anlattığı zaman kendisini değerli hissetmesi gerekir. Bazı “şeyleri” bilmek, insana sosyal bir statü verir; insanı bilgili, cool, havalı yapar. Anlatanı dinleyenin gözünde bilgili, akıllı ve üstün kılan her konu, toplum içinde hızla yayılma potansiyeli taşır. (Social currency)
 2. Bir fikrin yayılması için o fikrin konuşulmasını tetikleyecek unsurlar gereklidir. Yemekle ve beslenmeyle ilgili bütün haberlerin kolayca yayılmasının sebebi, insanların birlikte yemek yerken yemekle ilgili konuları konuşmalarından kaynaklanır. Yemek yerken insanlar yemekle ilgili duyduklarını hatırlarlar. Yemek yemek, yemekle ilgili duyduklarımızı tetikler. Bir fikri insanların konuşmasını sağlamak için söz konusu içeriği insanlara hatırlatacak ve onların konuşmalarını tetikleyecek unsurları da planlamak gerekir. Herhangi bir  fikrin gündelik hayatın akışıyla ilişkilendirilmesi onun konuşulmasını, paylaşılmasını artırır. (Triggers)
 3. Hangi konuda olursa olsun eğer içinde duygu yoksa o içeriğin paylaşılma şansı çok azdır. Bir fikrin, bir kavramın, bir haberin paylaşılmasını sağlamak için o içeriğin mutlaka insanların duygularına hitap etmesi gerekir. Duygulara hitap etmeyen hiç bir içeriğin yayılma şansı yoktur. Duygusal bağ kuramayan hiçbir fikir, insanların hayatına giremez. (Emotion)
 4. Bazı ürünler kendi reklamlarını kendileri yaparlar. Bazı giysilerin, bazı çantaların üzerindeki markaları hemen tanırız. Her kullanan insan aslında bu markaların reklamını yapar. Başkaları tarafından tercih edildiği gözlenebilen ürünlerin, fikirlerin, kavramların yaygınlaşması daha kolay olur. İletişimcilerin yaymak istedikleri içeriğin görsel ve işitsel simgelerini de oluşturmaları gerekir. Fikirler, kavramlar, ürünler veya herhangi bir içerik ne kadar “alenileşirse” yayılması da o kadar kolaylaşır. (Public)
 5. Yararlı görünen, pratik bir fayda sağlayan, somut bir değer sunan her tür içeriğe insanların ilgisi yüksek olur. İçerik, dinleyen kişiye bir fayda sunuyorsa bu içerik daha  çok paylaşılır. İnsanlar başkalarına faydalı olacak içerikleri paylaşmaya eğilimlidirler. Yararlı bir fikri, yararlı bir ürünü öneren insan kendisini iyi hisseder. İnsana kendisini faydalı ve akıllı hissettiren içeriklerin yayılma hızı çok yüksek olur. (Practical value)
 6. İnsanlar kuru bilgiden ziyade öyküleri dinler, öyküleri akıllarında tutar, öyküleri paylaşırlar. Bir içeriğin öykü biçiminde anlatılması, o içeriğin yayılmasını sağlar. İnsanlar ilham alacakları, ders çıkartacakları öyküleri paylaşmak isterler. Tarih öncesi çağdan beri insanlar öykü dinlemekten hoşlanır, öykülerle öğrenir, öykülerle büyürler. Öykü formunda anlatılan her içeriğin yayılması çok daha hızlı olur. (Stories)

Jonah Berger, “bulaşıcı” içeriğin formülünü özetlemek için, yukarıdaki altı maddenin İngilizce baş harflerinden STEPPS kelimesini türetmişti.

İnsanların bir içeriği kulaktan kulağa yaymalarını Jonah Berger’den daha önce inceleyen ve Amerika Birleşik devletlerinde en çok satanlar listesine giren Chip ve Dan Heath kardeşler, yazdıkları “Made To Stick” kitabında aynı konuyu farklı bir açıdan incelemişlerdi.

Chip ve Dan Heath kardeşlere göre bir içeriği yaymanın formülünü altı maddede özetlemek mümkündür.

 1. İçeriğin basit, sade, herkesçe kolay anlaşılır ve aktarılabilir olması. (Simple)
 2. Şaşırtıcı, beklenmedik, dolayısıyla ilgi uyandıran bir özelliğinin olması. (Unexpected)
 3. Somut, zihinde kolay canlandırılabilir, hemen kavranabilir olması. (Concrete)
 4. Güven uyandırması. (Credible)
 5. Duygusal olması (Emotion)
 6. Öykü formunda anlatılması (Story)

Chip ve Dan Heath “yapışkan” bir içeriğin formülünü özetlemek için yukarıdaki altı maddenin İngilizce baş harflerinden SUCCES kelimesini türetmişlerdi.

Bir fikri, bir kavramı insanların sahiplenip  başkalarına aktarmalarını sağlamak için hem Jonah Berger hem de Heath kardeşler çok önemli ipuçları veriyorlar.

Pazarlama ve iletişimle ilgilenen herkesin bu yöntemler üzerinde daha fazla düşünüp bunlardan daha fazla yarlanmaları, bunları yaptıkları işlerde kullanmaları gerekir.

Bazen bir fikri çok iyi bilen insanların bile, bildiklerini iyi anlatamadıklarına tanık oluyoruz. Çok bilenler bildikleri her şeyi aynı anda anlatmaya çalıştıkları için anlattıkları hiç anlaşılmıyor. Markalar televizyonlarda “gereğinden fazla” bilgi verdikleri için; liderler bir konuyu anlatmaya başladıklarında bildiklerinin hepsini söyleme derdine düştükleri için anlaşılmaz oluyorlar.

Halbuki iyi fikirleri insanların hayatlarına sokmanın STEPPS ya da SUCCES gibi formülleri var. Bunlardan yararlanmasını bilmeli, bu doğruları hayatımıza sokmayı başarmalıyız.

Her iki yaklaşımın da vurguladığı gibi, iletişimde daha çok duygulara hitap edip daha çok öykü dili kullanmalıyız.

Kaynak: http://bilgicagi.com/Blog/845-viral_icerik_nasil_olusur.aspx

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s