Endüstri şirketi gece yatar, sabah kalktığında bir analitik şirketine dönüşür…

GE şirketini bilirsiniz. Edison tarafından kurulmuş, Genel Elektrik şirketi. Geçtiğimiz yıllarda dünyanın en değerli şirketi idi. Bu başarının mimarlarından birisi Jack Welch idi, efane CEO. GE’yi faaliyette bulunduğu sektörlerde lider haline getirmiş, iş birimlerin global ölçekte neredeyse bağımsız hareket etmesini sağlamış.
Endüstri şirketi gece yatar, sabah kalktığında bir analitik şirketine dönüşür...

Bugün GE’nin CEO’su Jeffrey Immelt. Gayet deneyimli bir CEO. Tam bir Amerikalı. Türkiye’ye bir kaç defa geldi gitti. Bilindiği üzere GE’nin Türkiye’de pek çok yatırımı, uzun yıllara dayanan bir geçmişi var. Ayrıca geçen sene bir İnovasyon Merkezi kurmaya karar verdi, proje devam ediyor.

2012’den beri GE ‘Minds + Machines’ isimli bir etkinlik düzenliyor. GE’nin işi makinelerle, hem de büyük makinelerle. Rüzgar türbinleri, uçaklar, lokomotifler, tomografi cihazları ve daha niceleri. Yani ‘machines’ bölümü aklımıza yattı. Ya ‘minds’ kısmı nedir? İşte burası çok enteresan.

Bu yılki ‘Minds + Machines’ etkinliğinin açılış konuşmasında GE CEO’su Jeffrey Immelt ‘akşam yattım, sabah bir yazılım ve analitik şirketine uyandım’ gibi bir cümle kuruyor. Nasıl yani? GE kendi bünyesinde Predix isimli bir yazılım kullanıyor. Analitik hesaplar yapmak üzere. Bunu iyice geliştirmişler, geliştirmeye devam ediyorlar. Daha önemlisi artık ticari bir analitik uygulama olarak tüm müşterilerine satmaya karar vermişler.

Sahnede GE’nin CEO’su CIO’lara sesleniyor. Pek sık rastlanan bir şey değildir. CIO’ların önemini vurguluyor ve onları hedef kitle olarak tanımlıyor. Dönem dijital dönem, akıl dönemi. Her şey dijitalleşecek, her şey akıllanacak. Koca GE, Genel Elektrik şirketi, yavaş yavaş yazılım ve analitik şirketi olmaya doğru yol almaktadır. İlginç bir gelecek bizi bekliyor.

Kaynak:http://bilgicagi.com/Yazilar/18423-endustri_sirketi_gece_yatar_sabah_kalktiginda_bir_analitik_sirketine_donusur__.aspx

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s