Büyümek için Öğrenmeniz Gereken Yeni Yol: Büyüme Korsanlığı

Ufuk Tarhan | İnovasyon | 5 Kasım 2014 Çarşamba

Başlıkta tam tercümesini yapıp Growth Hacking’e (GH) Büyüme Korsanlığı dedim. Bu durumda Growth Hacker’a da Büyüme Korsanı demek gerekiyor. Yazının devamında her ikisi için de çok zorlamadan (yeni neslin diliyle, “çok kasmadan”) İngilizcesinin kısaltmasını kullanarak ilerlemeyi tercih edeceğim. Çünkü artık öz Türkçe kullanma konusunda en çok ısrarcı olanların bile İngilizcenin ortak dünya dili olma halini kabul etmeye başladığı bir dönemdeyiz. Hele de konu teknolojik, dijital alanlarda geziniyorsa… Kültürel, sosyal, ulusal vb. konularda ana dilimizi koruyalım, kullanalım tamam… Ancak özellikle iş, kariyer vb. alanlarında yeni bir tür İngilizceden türemiş, karma lisanın kullanılma zorunluluğu da aşikâr.

Hacker diye devam etme arzumu haklı çıkarma çabamdan sonra devam edeyim.

Kim Bu Hacker?
Evet “hacker” aslında en yalın ifadesi ile korsan demek. İnternet dünyasında ileri düzeyde kodlama ve teknoloji bilgisine sahip kişilerin çok güvenlikli olduğu iddia edilen, sanılan sitelerin şifrelerini, koruma duvarlarını kırıp içeri girmeleri nedeniyle, yaygın kullanım şekliyle bilgisayar korsanı ya da teknoloji zorbası olarak yayıldı. İzinsiz yapıldığında olumsuz veya suç addedilen bu meslek son yıllarda iyi, olumlu amaçlar için en çok arananlardan biri haline geldi. Pek çok kurumun yazılım, alt yapı ve sistemlerini güçlendirmek için ya bünyelerinde hacker çalıştırdıkları ya da hacker gruplarla testler, işbirlikleri yaptıkları projeler geliştirdikleri biliniyor.

Peki, ya Growth Hacker?
İnternet girişimciliğinin, teknoloji start-up’larının yükselişi ve kullandıkları pazarlama, büyüme modellerinin yaygınlaşmasıyla hacker’lığın başına “growth” eklendi. Growth Hacker, yani Türkçesiyle büyüme korsanlığı diye yeni bir durum ortaya çıktı. GH yoğun biçimde pek çok alanda ama özellikle pazarlamada yeni bir icat olarak kullanılmaya başladı.

Pazarlamada kullanıldığı haliyle GH; internet projelerinin alışılmışın dışında, ileri seviye teknolojik, online, dijital araçlar kullanılarak her türlü analizinin yapılması ve bunların kullanılarak büyümesinin hızlanmasını sağlamaya deniyor. SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu), Google Analytics (çeşitli Google raporları, ölçümleri), içerik pazarlaması, A/B testi,viral pazarlama, sosyal medya pazarlaması yöntemlerle büyümesi için yapılan çalışmaları kapsıyor.

Growth hacker’lar özünde ve aslında online pazarlama yapıyorlar. Fakat gözümüzde canlanan online pazarlamacılardan farklı olarak; dijital ortamlarda türeyen her türlü işe yarar metriği analiz/test ediyor ve ölçümlüyorlar. Aralarında bağlar kurarak bunları yorumluyor ve çıkan sonuçlara göre strateji, aksiyon belirliyorlar. Bunun için az önce saydığım pazarlama yöntem ve araçlarını çok etkin bir biçimde kullanarak müthiş hızlı ve anlık bilgilere erişiyorlar. Işık hızında strateji ve aksiyon geliştiriyorlar. En önemli farkları işlerini hem çok hızlı hem de çok kapsamlı bilgilerle şekillendirmeleri. Kısacası GH’lar eskisinden çok daha sağlam adımlarla, ince ayarlarla, alışılagelmiş yöntemlerin dışında, çok çok hızlı, ani ve çok yaygın büyümeyi hedefliyor ve bunu sağlıyorlar. Adeta korsanlar gibi, dijital denizde yüzüp duran pazarın ganimetlerini ele geçiriveriyorlar.

Devler için Growth Hacking
2010 yılında Sean Ellis tarafından ortaya atılan bir kavram olan Growth Hacking, online pazarlamadan daha düşük ve makul bütçelerle hareket olanağı sağladığı için özellikle internet girişimleriyle özleşmiş durumda. Çünkü internet girişimcileri, çoğunlukla düşük hatta yok denebilecek yatırım bütçeleriyle işe başlıyorlar. İşlerinin doğası gereği dijital/online teknolojiye daha hakim oldukları için bu konulara daha erken adapte olabiliyorlar. Dolayısıyla GH erken aşama internet girişimleri için bulunmaz nimet ve kaçınılmaz yol oluyor. Fakat böyle başlayan ve erken aşama internet girişimlerinin kazandıkları başarılarla parlayan, fark edilen ve gelişen GH’i artık dev şirketler ve markalar da en temel strateji geliştirme aracı olarak kullanıyorlar. Ve bunu sürekli yapıyorlar. Örneğin LinkedIn, Facebook, Twitter, Dropbox ve AirBnB gibi şirketler bu yöntemi en yoğun kullanan dijital dünyanın devleri olarak biliniyorlar.

Growth Hacking’in en iyi örneklerden bazıları söyle:
Twitter. Twitter’da da çalışmış, önemli Growth Hacker’lardan biri olarak bilinen Josh ElmanTwitter’ın ilk yıllarında platformun kulaktan kulağa yayıldığını ve ilk üyeliklerin böyle başladığını belirtiyor. Ancak sonradan ilgisi azalan ve platformu ziyaret etmeyen kullanıcıların sayısının da artmaya başladığını fark ediyorlar. Genel olarak ilk akla gelen çarpıcı reklamlar, kitlesel e-posta pazarlaması vb. yaparak toparlanmaya çalışmak yerine geriye dönük verileri analiz etmeye odaklanıyorlar. Twitter kullanıcılarının alışkanlıklarını analiz etmeye başlıyorlar. Ve fark ediyorlar ki insanlar Twitter’a ağırlıklı olarak ilgilerini çeken kişileri takip etmek üzere üye oluyorlar ve bu şekilde başlayan kullanıcılar çok daha uzun süre aktif kalıyorlar. Bunun üzerine tüm üyelik süreçlerini bu doğrultuda düzenliyor, insanlara ilgi alanına göre takip etmek isteyecekleri kişileri gösteren, onlara yönlendiren, öneren sistemi devreye alıyorlar.

Airbnb. Dünyanın her yerinde ve her yerinden evlerin, boş odaların başka insanlara kiralanmasını sağlayan, son yılların dahiyane iş fikirlerinden, girişimlerinden biri olarak ünlenen online site tam bir büyüme korsanı. Sitenin büyümesini sağlayan ilk adım, kiralık oda ilanlarını koyanların ilanlarınınCraiglist‘te de yayınlanması. Bu cazip teklife akın eden ilk kullanıcılar ve evini, odasını kiralamak isteyenler sayesinde çok hızlı büyüyen platform, geleneksel pazarlama anlayışının dışında hareket etmenin nimetlerinden fazlasıyla yararlanıyor. İnsanların eğilimlerini iyi analiz ederek, farklı, yeni bir bir dağıtım kanalı yaratıp Craiglist’in boş bıraktığı alanı yakalayarak büyüme fırsatına dönüştürüyor. Bu yaklaşımını kesintisizi sürdürerek, Craiglist’in ileriki dönemde önlem almasına karşın, kendi Airbnb “cross-promotion” kanalını da kuruyor.

Şimdi herkes için Grwoth Hacking zamanı
Bundan sonra iş dünyasının mottosu sürdürülebilir büyüme olmak zorunda, çünkü sürdürülebilir yerini koruma, yerinde sayma diye bir olasılık yok. Duran, dünya devi de olsa anında geçiliyor, siliniyor, yok oluyor. Kazanımlar anında tükenip, başkaları tarafından çok daha ilginç ve yeni olanlarıyla geçiliyor, tarihe gömülüyor. Bu yüzden büyüme korsanlığını herkesin çok ciddiye almasının; yöntemleri, yaklaşımları öğrenmesinin ve sürekli daha da geliştirerek kullanmasının hayati olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Ve bunu sadece firmalar, markalar için de söylemiyorum. Dijital dünyanın nimetlerinden yararlanarak analiz/sentez edilebilecek verilere erişmek artık sadece şirketler değil, bireyler için de mümkün.

Dijital dünyanın sürdürülebilir büyüme içinde olmaktan başka şansı olmayan her bir bireyi, özellikle de kariyer iddiası olan profilleri, tıpkı bir şirket ya da marka gibi kendisiyle ilgili metrikleri, verileri toplamalı, değerlendirmeli ve kendisine somut bilgilere göre çeki düzen vermeli, kendini şekillendirmeli, kodlamalı.

Belli başlı platformların neredeyse tamamı ya da onlar için yapılmış bütün özel uygulamalar, kişilerin korsan büyümesine yardımcı olacak pek çok veriyi standart olarak paylaşıyor artık. Sizi kaç kişi takip ediyor, kaç kişi etmiyor, haftalık performansınız nedir, en çok hangi özelliğiniz beğeniliyor, en çok kimler sizinle ilgileniyor, nelerden bahsetmeniz etkiliyor vb. İşte tüm bunlara ve daha fazlasına bakarak, büyüme korsanı kafasıyla akıllı, hızlı adımlar atmalısınız. Klasik yöntemleri terk etmeli; hayat, kariyer amaçlarınız için dijital dünyanın yeni nimetlerinden yararlanarak rekabetçi gücünüzü arttırmalı ve sürekli büyüme trendinde olmalısınız. Tekrar ediyorum, eğer bir “kariyer” iddianız varsa, bunları mutlaka yapmalısınız. Hem de “hep”… Durmak yok…

Growth Hacking’den faydalanmak isteyenlere ufak bir reçete:

  1. Hakkınızda analiz yapmanızı sağlayacak veri toplama ve raporlama uygulamalarını iyi öğenin ve kullanın. Biraz araştırarak, pek çok araç bulabilirsiniz.
  2. Bu verileri analiz ederek gerçek sıkıntı, ihtiyaç, fırsat, olasılık alanlarını, konularını saptayın ve önceliklendirin.
  3. Çözümleriniz, ilerlemeye dair buluşlarınız klasik, eski moda yöntemleri işaret ediyorsa oradan hemen uzaklaşın ve bilinmez, yollara sapın. Alışılmışın dışında fikirler, yöntemler bulun. Bulmak zorundasınız. Yeni çılgın dünya sizden “icat” bekliyor, “eskimişi tekrar” değil.
  4. Her şeyi yaparken aklınızda daima “neden?” sorusu ve ona verdiğiniz yanıtlar olsun…
  5. O yanıtların hepsi de “kalbe dokunsun, iyi hissettirsin”. Yoksa işe yaramaz.

Son söz:
Sürdürülebilir Büyümenin mütemmim cüzü Growth Hacking’dir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s