Büyük Kurumlarda Nasıl İnovasyon Yapılır? 5 Harika Örnek…

Bugün pek çok şirketin inovasyonu yönetmek konusunda özel programları mevcut. Bu programların hepsinin amacı ise şu: çalışanları fikir üretmeleri konusunda cesaretlendirmek, çalışanlara fikirlerini sunma imkanı tanımak, çalışanlara deneysel sermaye sağlamak, fikirleri test etmek ve sonra da başarılı olan fikirlerin benzerlerini yapmak.

Pek çok şirket artık çeşitli şirket içi inovasyon programları geliştirmeye başladı ve bazıları için bu programlar yıllardır devam ediyor. İşte burada benim vurgulamak istediğim bir kaç tanesini bulabilirsiniz.

ATT Foundry (ATT Döküm Evi)

ATT’nin, inovasyonu canlandırmak için tasarlanmış Dökümhane isimli bir programı olduğunu pek çok kişi bilmez. 100 milyon $ yatırım ile çalışanların neredeyse istedikleri herhangi bir konuda deney yapabilecekleri bir kaç merkez geliştirdiler. Hedeflerinden biri, piyasaya sürülmesi iki yıl süren ürün veya hizmetlerin piyasaya sürülme süresini altı ayın altına indirecek şekilde bu ürün ya da hizmetlerin inovasyon yaşam döngülerini kısaltmak.

ATT çalışanlarına bir fikir bulmaları ve sonra da, aynı yatırımcı arayan bir girişimci gibi üst düzey yöneticilerle yapılan bir toplantıda onları ikna etmeleri için fırsat tanınıyor. Dökümhaneden çıkan ürünlerin arasında, bağlı olan herhangi bir arabaya, ev otomasyonu ve güvenliği sistemine, akıllı çöp tenekelerine ve daha pek çok şeye yazılı mesaj gönderip almanıza olanak sağlayan “Cascade” ürünü de bulunuyor.

Adobe Kickstart

Şirketin içindeki herhangi bir çalışanın, öncesinde fikirlerini test etmek ya da bir prototip üretmek için 1.000 dolarlık ön ödemeli bir kart verilen iki günlük inovasyon atölye çalışmasına kaydolabildiği Adobe Kickstart girişiminden, yazdığım bir makalenin tamamında bahsetmiştim. Atölye çalışmasının ardından çalışanlar prototiplerini bir sonraki adıma taşımalarına yardımcı olacak finansmanı almak için, üst düzey yöneticileri ikna etmeye çalışıyorlar. Üst yönetimdekilerden birinin bir prototipe “evet” demesi üzerine proje, fonlandığı ve test edildiği bir sonraki adıma geçebiliyor.

LinkedIn incubator (LinkedIn Kuluçka Merkezi)

Şirketteki her çalışan her üç ayda bir fikir bulup, bir ekip oluşturup, bu fikirlerini üst düzey yöneticilere sunup onları ikna etmeye çalışabiliyor. Eğer proje kabul edilirse, o zaman ekip bu fikri gerçek bir ürün ya da hizmete dönüştürmek için 3 ay üzerinde çalışma olanağı elde ediyor. Gelen fikirler iç araçlardan, İK programlarına ve teknoloji geliştirmeye kadar herhangi bir alandan olabiliyor. Buradaki amaç ise çalışanlara fikirlerini ve seslerini duyurma şansı vermek ve herhangi birinin fikirlerini gerçekleştirmesini kolaylaştırmak.

Whirlpool

80.000’den fazla çalışanı bulunan bir alet üreticisi gerçekten de inovasyon isteğiyle bağırıyor olamaz, yoksa öyle değil mi? Whirlpool kesinlikle büyüleyici bir inovasyon yaklaşımı geliştirmiş. Ürün ve hizmet fikirlerinin çoğunun yapılandırılmış fikir geliştirme seanslarından geldiğini söylüyorlar ancak aynı zamanda bu fikir bulma süreci, şirkete bir şeyler katmak isteyen her çalışana da açık. Çalışanlar aşağıda belirtilen belirli bir fikir bulma sürecini uyguluyorlar: fikir bulma, temel olur durumu incelemesi, fikrin geliştirmesi için yarışma, test ve deney ve en sonunda da geniş kapsamlı ticarileştirme. Whirlpool, yapılandırılmış fikir bulma seanslarının yanı sıra herhangi bir çalışanın fikrini iletmesine olanak sağlayan teknolojiler de kullanıyor.

Ericsson Ideaboxes (Fikir kutuları)

Bu, orijinal olarak 2008 yılında uygulanmaya başlandı ancak o zamandan bu yana biraz geliştirildi. Programın hedefi yine şirket içindeki herhangi bir çalışanın fikrini iletebilmesi. Fikir kutuları temel olarak fikri olan çalışanlarla, şirket içinde belirli alanlarda ihtiyaç olduğunu gören inovasyon yöneticilerini eşleştiriyor. Çalışanların fikirleri, inovasyon yöneticileri hangi fikirlerin şirket içinde uygulanacağına karar vermeden önce oylanıyor ve yorum alıyor. Şirketin içindeki “Innova” isimli bir ekip aynı zamanda, gelecek vaat eden projeleri olan çalışanlara başlangıç sermayesi sağlayan bir girişim fonu grubu olarak da rol oynuyor.

Kaynak: http://www.girisimcilerokulu.com/buyuk-kurumlarda-nasil-inovasyon-yapilir-5-harika-ornek/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s