Kurumsal Girişimcilik: Memurlar da Girişimci Olabilir

“Kurumsal girişimcilik” kavramını, 1985 yılında Newsweek dergisinde yazdığı bir makale ile popülerleştiren Steve Jobs oldu. Günümüzde büyük kurumlar için inovasyon yapmak ve yeni iş modelleri tasarlamak gibi konuların önemi arttıkça, kurumsal girişimcilik de gittikçe daha fazla ilgi çekiyor.

1970’lerin sonunda kurumsal girişimcilik (intrapreneurship) kelimesini bulan Gifford Pinchot, bu kavramı şöyle tanımlıyor; “Bir şeyleri hayata geçiren hayalperestler. Bir işletmenin içinde herhangi tür bir inovasyon yaratmak için eyleme geçerek sorumluluk alan kişiler.”

Eğer siz de bir şirketin içindeki bir bireyseniz, işte size vereceğim zorlu görev: Benzersiz olduğunuzun ve hem kendi konumunuz hem de şirket için belirgin ve kavrayışı güçlü bir bakış açısı getirecek yeteneğe sahip olduğunuzun farkına varın. Kendinize, şirketin belirli bir alanda daha başarılı olmasına yardımcı olurken aynı zamanda şirketin içinde ve/veya dışında olan insanlara da fayda sağlamak konusunda CEO’nuza ne önerebileceğinizi sorun.

Sizi harekete geçirecek bir şeylere ihtiyacınız varsa, aşağıdakileri yapabilir misiniz diye düşünün:

  • İnovatif bir ürün ya da iş modeli sunun.
  • Daha kısa zaman içinde daha iyi sonuçlar getirebilecek yeni bir iş akışı ya da organizasyon çizelgesi önerin.
  • Şirketin marka görünürlüğünü, saygınlığını ve itibarını, ilgisi giderek artan bir sektör dahilinde büyütecek dış bir yatırım için baskı yapın.
  • Size katlanarak büyüyen bir sonuca ulaşmanızda yardımcı olacak yeni bir ilişkiyi, tedarikçiyi ya da ortaklığı destekleyin.
  • Sonunda çalışan kültürüne faydalı olacak bir iç girişim başlatın.

Eğer iç girişimciliğin size göre olduğunu düşünüyorsanız (ki umarım öyledir!), işte size geliştirebileceğiniz beş girişimcilik alışkanlığı:

  1. Rahatsızlığın İçinde Rahatlığı Bulun: Eğer rahatsızsanız ya da korkuyorsanız, inovasyonu yönlendirip, kuvvetlendirmiyorsunuz demektir.
  2. Vizyonunuzu Yarım Bırakıp Ertelemeyin: Pozitif değişimi etkileyecek bir şey hakkında bir vizyonunuz varsa, zamansızlıktan, çok çaba harcamak zorunda kalmaktan ya da korkudan ötürü bu konudaki çalışmalarınızı yarım bırakıp ertelemeyin.
  3. Saldırılara Karşı Dayanıklı Olmaya Hazırlanın: Vizyonunuzu başarıyla gerçekleştirmek için fazladan çalışmanız gerekeceğinin ve pek çok saldırıya ve karşı fikirde olan kişilere karşı dayanmak zorunda kalacağınızın farkında olun.
  4. Gücünüzü Amacınızdan Alarak Hareket Edin: Girişiminizin yaratacağı pozitif etki konusunda açık olun ve bu hedefinizin fırtınaları atlatmanızı sağlamasına izin verin, çünkü insanı “iyi bir şeyler yapmaktan” ve daha büyük bir amaç için çaba sarf etmekten daha fazla tatmin eden bir şey yoktur.
  5. Her Zaman Pazarlama Yapın: Üzerinizde, karşınızda ve altınızda olan kişilere girişiminiz ve fikirleriniz ile ilgili devamlı olarak satış yapmanız, boy göstermeniz, çekinmeden konuşmanız ve bu girişim ve fikirlerinizi savunmanız gerektiğini bilin.

Kurumsal bir ortamda ya da büyük bir işletmede çalışıyor olmanız, girişimcilik ruhunu sahiplenemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Neden kurumun içindeki cesaret, inovasyon & hayal gücünün kaynağı olup, şirketinizin ve şirket kültürünün çeşitli alanlardaki bakış açısının ve potansiyelinin – az ya da çok – büyümesine katkıda bulunan siz olmayasınız?

Size Emerson’un en sevdiğin alıntılarından biriyle veda ediyorum: “Arkamızda kalanlar ve önümüzde olanlar, içimizde olanlarla kıyaslandığında ufak meselelerdir. Ve içimizde olanı dış dünyaya çıkardığımızda, mucizeler gerçek olur.”

Kaynak: http://www.girisimcilerokulu.com/kurumsal-girisimcilik-memurlar-da-girisimci-olabilir/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s